“Muharrem ayı, Hicri takvimin başlangıcıdır”

muftu

İl Müftüsü Bekir Gerek ‘Muharrem Ayı’ mesajı yayımladı. Müftü Gerek yayımladığı mesajda, “Bütün Müslümanları derinden etkileyen bu elim olaydan ders alarak günümüzde de aramızdaki kardeşliği, birlik ve beraberliği bozmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz” dedi.

 

ÖNEMLİ OLAYLARDAN BİRİDİR

‘Muharrem Ayı’ ile ilgili yazılı bir mesaj yayımlayan Müftü Bekir Gerek, mesajında şu ifadelere yer verdi, “Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. 2016 yılı itibariyle Muharrem ayının başlangıcı 2 Ekim Pazar günü olacak ve 31 Ekim Pazartesi günü son bulacaktır. Muharrem ayının 10. günü idrak edilen aşure günü ise 11 Ekim Salı gününe denk gelmektedir. Bilindiği üzere Muharrem Ayı Hicri takvimin başıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan Hicri Takvim Hz. Ömer (r.a) zamaında kabul edilmiştir. Hicret, İslam tarihinde ve Peygamberimizin hayatında en önemli olaylardan biridir. Çünkü bu olay, İslami tebliğde bir dönüm noktası, baskı altındaki müslümanların kurtuluşu ve dirilişidir. İslam toplumunun var oluşuna, yurt edinmesine ve güçlü bir medeniyet kurmasına açılan bir kapı olmuştur. Kısacası İslam Hicretle gaye ve hedeflerine ulaşmıştır”

 

VİCDANINDA MAHKÛM OLMUŞTUR

“Hicretten altmış bir yıl sonra Muharrem ayının onunda, bir aşure gününde Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in muazzez torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu yetmişten fazla masum insanın dünyevi ihtiraslar uğruna Kerbela’da zalimce ve hunharca şehit edilmesi bütün Müslümanların nezdinde büyük bir üzüntüye sebep olmuştur. Şehit edilen Hz. Hüseyin ve Ehli Beyt mensuplarının, bu haksızlıklar ve zulümler karşısındaki akidevi duruşları ve hakkı üstün tutma uğruna vermiş oldukları Nebevi mücadeleleri bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuştur; onlara bu zulmü reva görenler ise Müslümanların ve tüm insanlığın ortak vicdanında mahkûm olmuştur”

 

ADALETİN ETRAFINDA TOPLANMAKTIR

“Değerli Kardeşlerim, Bütün Müslümanları derinden etkileyen bu elim olaydan ders alarak günümüzde de aramızdaki kardeşliği, birlik ve beraberliği bozmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Müslümanların farklı inanç ve kültüre sahip olması aralarında ayrılık ve gayrılığa sebep olmamalıdır. Bizlere düşen en önemli görev, her türlü fitneye karşı çıkarak milletimizin, vatanımızın ve Müslümanların vahdetini ve kardeşliğini savunmaktır. Bugün yapmamız gereken Hz. Hüseyin’i anlamak ve O’nun bizlere bıraktığı hakkın ve adaletin etrafında toplanmaktır”

 

BEREKETLİ BİR YIL OLSUN

“Bu düşünce ve duygularla başta şehitler sultanı Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri ile 15 Temmuz şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. İslam aleminin Hicri yılbaşını tebrik eder, Hicrî 1438 senesinin ülkemiz, milletimiz, İslâm âlemi ve tüm insanlık için barış, huzur, mutluluk ve bereket dolu bir yıl olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.  Yüce Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi Ehl-i Beyt-i Mustafa ve tüm inananların üzerine olsun” dedi.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet

5 kişi yaralandı

Kırıkkale’de otomobilin trafik işaret levhalarına çarptıktan sonra takla atarak devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı. KARŞI ŞERİDE GEÇEREK DEVRİLDİ Alınan bilgiye göre, Gültekin Arslan (46) idaresindeki...
post-image
Güncel Manşet

9 bin 371 traktör var

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, traktör sayısında Manisa’nın birinciliğini sürdürdüğünü bildirdi. Bayraktar, “Kırıkkale’de 9 bin 371 traktör bulunuyor” dedi. KIRIKKALE VE DİĞER BÖLGELER Türkiye Ziraat...
Haber Yükle