Kurbanlık satışları başladı

KURBANLIKLAR

 

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de kurbanlık satışları başladı. Sıkı pazarlıkların edildiği pazarlarda, vatandaşlar iyi kurbanlıkları uygun fiyata almanın mücadelesini veriyor.

 

KURBANLIK ALMA TELAŞI SARDI

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla Kırıkkale başta olmak üzere Ankara’nın Çubuk ilçesinde kurbanlıklar pazarlarda yerini almaya başladı. İç Anadolu’nun en büyük canlı hayvan pazarına sahip Çubuk ilçesinde, sağlık kontrolünden geçirilmiş kurbanlıklar pazarları doldurmaya başlarken vatandaşları da kurbanlık alma telaşı sardı.

 

GEREKLİ KONTROLLER YAPILDI

Kurbanlık küçükbaşların fiyatları 600-bin lira arasında değişirken, büyükbaşlar ise 5-20 bin liradan satışa sunuluyor. Hayvan üreticileri yetiştirdikleri kurbanlıkları pazarlara getirip müşteri beklemeye başlarken, satıcı ve alıcılar da hararetli kurban pazarlıkları yapıyor. En uygun kurbanlıkları almak için pazarda gezen alıcılar, erken kurban almanın avantajından yararlanmaya çalışıyor.

 

ŞİMDİDEN SEÇİP AYIRTIYOR

Alıcılar, Çubuk Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nın yanı sıra Ankara Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği üyelerinin besi ahırlarından kurbanlıkları şimdiden seçip ayırtıyor. Çubuk Belediyesi Veteriner Hekim Bekir Kılınç, yaptığı açıklamada, pazar giriş ve çıkışlarda kurbanlıkların her türlü kontrollerinin yapıldığını belirtti.

 

DİŞİNİ ÇIKARIP ÇIKARMADIĞI

Alıcıların dikkat etmesi gereken noktalara dikkati çeken Kılınç, şöyle konuştu: “Kulak numarası önemli, çünkü bu, hayvanın aşılı ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bunun dışında en önemli olan şey kazma dişini çıkarıp çıkarmadığı konusudur. Ayrıca vatandaşlarımız alırken erkek hayvanla dişi hayvan arasında tercih yaparlarsa erkek hayvanı tercih etmelerini özellikle istiyoruz. Pazarımızı saat 05.00’te açıyoruz.”

 

9 BİN 500’E KADAR VERECEĞİM

Yaklaşık 10 yıldır kurbanlık beslediğini anlatan üreticilerden İsa Yaman ise, hayvanlarını istediği fiyattan satışa sunamamaktan yakındı. Yaman, “Vatandaş istediğini alıyor. Bu fiyatların altına daha fazla inemeyiz. Bu gördüğünüz hayvanlar 300 kilo geliyor. 10 bin lira istiyorum ama 9 bin 500’e kadar vereceğim.” dedi.

 

FİYATLAR YÜKSEK BULUNDU

Pazara kurbanlık bakmaya gelen Mehmet Demirtaş, bu yılki fiyatları yüksek bulduğunu ifade etti. Demirtaş, “Fiyatlar böyle devam ederse bu sene kurban kesemeyeceğiz galiba. Geçen yıl 6 bin liraya aldığımız kurbanlar, bu sene 10 bin lira olmuş.” diye konuştu. Kurbanlık satmaya Ağrı’dan gelen Mehmet Şirindemir, 10 gündür kurbanlıklarını satmaya çalıştığını söyledi.

 

YÜZDE 50 ARTIŞ VAR

Bu yıl satışlarda durgunluk yaşandığını vurgulayan Şirindemir, “Millet kurbanlık almaya korkuyor.” dedi. Baba mesleğini 5 yıldır kendisinin sürdürdüğünü anlatan Muammer Bakır da, büyükbaş hayvanların bu yıl biraz pahalı olduğunu ancak buna rağmen şimdiden 20 kurbanlık sattığını dile getirdi.

 

FİYATI YAKLAŞIK 40 LİRAYI BULUYOR

Çubuk Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Gaffur Zengin, fiyatlarda geçen yıla oranla yüzde 50 artış yaşandığını vurguladı. Vatandaşların bu yıl küçükbaş hayvanlara yöneldiğine değinen Zengin, “Etin kilogram fiyatı yaklaşık 40 lirayı buluyor. Fiyatların yüksek olması sadece kurbanlık alıcılarını değil, kasap esnafımızı da tedirgin ediyor.” diye konuştu. Çubuk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cengiz Akbayrak, ilçede şu anda kayıt altına alınmamış ve sağlık kontrolünden geçmemiş hiçbir hayvan bulunmadığını bildirdi.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet Siyaset

CHP seçim bürosunu açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı seçim bürosunun açılışını hafta sonu düzenlediği açılışla gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in katıldığı açılışta milletvekili adayları tanıtıldı.   Kırıkkale’de partisinin seçim bürosunun açılışına...
post-image
Güncel Manşet Siyaset Yazarlar

Bu gemi Dağdelen’le yüzer

İnanmış olduğu davasına canı gönülden bağlı,önüne çıkan engellere aldırmayan,zorluklara göğüs geren,yılmaz bekçi,çalışkan İl başkanı.Teslim olduğu davasının her kademesinde göreve hazır,kibirden yoksun,tevazu ehli,yardımsever,sözünün eri,ilgili,fakirin dostu,kimsesizlerin yol arkadaşı,sırdaş ve dert ortağı....
Haber Yükle