Kadına şiddet, insanlığa ihanettir!

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Şiddete karşı birlik ve beraberlik mesajı veren kadınlar, gökyüzüne renkli balonlar bıraktı.

 

GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE
Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Açılış konuşmasını yapan Kadın Dayanışması ve Destekleme Derneği Başkanı Müzeyyen Özhavzalı, Kırıkkale Üniversitesi akademik personelleri olarak 2011 yılında derneğimizi kurduk. Çeşitli faaliyet ve projelerimizi yürütmekteyiz. Bugünü şehit ailelerimize ve Afrin’de bizim için mücadele eden Mehmetçiklerimize hediye etmek istiyorum” dedi.

 

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİN ÖNEMİ
Özhavzalı, “Şehit ailelerinin manevi desteği için projemiz devam ediyor. Kadın annedir, kadın annedir, kadın sevgilidir, kadın insandır, kadın bireydir. Kadın ve erkek eşitliği her zaman her yerde görünmektedir. Farkındalık yaratmak ve farkındalık oluşturmak anlamında kadın erkek yarışı değil, aksine birlikte ne gibi işlere imza atılacak, ne gibi başarılı işlere imza atılacak bunların çalışmasının yapılması gerekmektedir. İnşallah bu farkındalığı oluşturmak amacıyla çeşitli projeli çalışmalarımız gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

8 MART’IN TARİHÇESİNİ ANLATTI
Kırıkkale Barosundan Avukat Melis Varlı Tanç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesinden bahsetti. Av. Tanç, “ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında kadınların başlattığı hak arama mücadelesinden günümüze kadar gelmiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karar verildi.

 

SADECE BİR GÜN DEĞİL
HER GÜN HATIRLANMALI
Hüseyin Kâhya Parkı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, kadınları sadece bir gün değil bütün yıl ve zamanlarda hatırlamak ve onlara değer vermek gerektiğini söyledi. Haktankaçmaz, kutsal varlık olan anneler ve toplumun her alanında olması gereken kadınlar inşallah Türkiye’de de her geçen gün çok daha güçleneceğini ifade etti.

 

ÖNEMLİ BİR YERİ VAR
Haktankaçmaz, “”Türkiye’nin nüfusunun yarısı kadın. Kadınların olmadığı bir ülkede millet olarak yarımız yok demektir. Yani yüzde 50 kapasiteyle çalışıyoruz demektir. Kadınlarımıza yönelik çok güzel çalışmalarımız var kamu kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında. Bu çalışmaların devam etmesi birlik ve beraberlik ruhunun sağlanmasında bu durumun çok önemli bir yeri var.”

 

HAYATIN HER ALANINDA OLMALILAR
“Türk kadını her alanda kendini gösterir yeter ki o imkân sağlansın. Bugün ya da dün sınırlarda, savaşlarda bu millet ve bayrak için hayatını feda eden kahraman şehitlerimizi bu kadınlarımız yetiştirmişlerdi. Yeri geldi kendisi bizzat mühimmatı yüklenip cepheye taşıdı. Türk kadını bütün zorlukların üstesinden geldi gelmeye de devam edecek. İnşallah bu çalışma ve gayretlerle Türk kadını çok daha iyi yerlere gelecek ve ülkemizin kalkınması için çok büyük katkılar yapacak. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

 

ŞİDDETE KARŞI BİRLİK MESAJI
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Uğurlu ise, Türk kadının güçlü ve çok değerli olduğunu söyledi. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Uğurlu, kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta daha yüksek konumlarda yer almalarının doğuracağı olumlu neticelerin onların yetiştirecekleri nesillere yansıyacağını kaydetti.

 

BALON UÇURDULAR, KARANFİL DAĞITILDI
Konuşmaların ardından Vali Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve kadınlar, hep birlikte balon uçurdu. Programa, Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Ayhan Vural ve kadınlar katıldı. Kadınlara yönelik şiddete karşı mesajların verildiği etkinlikte, kadınlara karanfil dağıtıldı, rengârenk balonlarda gökyüzüne bırakıldı.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet

FETÖ operasyonu

Kırıkkale merkezli 7 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) “askeri mahrem yapılanması”na yönelik soruşturma kapsamında 7’si muvazzaf 8 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi. 8 ŞÜPHELİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI...
Haber Yükle