Hububat depoları yapılacak

HUBUBAT

 

Toprak Mahsulleri Ofisi uzun süreli kiralama yöntemiyle, Kırıkkale başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nin çeşitli illerindeki depolarını özel sektöre yaptıracak. Yapılacak olan hububat depolarının Yozgat, Çorum, Kayseri, Karaman, Konya, Nevşehir bölgesindeki toplam kapasite ise 420 bin ton olarak belirlendi.

 

KESKİN’E 50 BİN TONLUK SİLO

Geçtiğimiz günlerde TOKİ’nin temel atma töreninde konu hakkında bilgi paylaşan Milletvekili Abdullah Öztürk, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerimizle görüştük. İnşallah Keskin’e 50 bin tonluk siloyu buraya kazandıracağız. Keskin, Kırıkkale’nin en büyük ilçesi. 54 pare köyüyle tarıma önemli destek veren bir ilçe” ifadesinde bulunmuştu.

 

LİSANSLI ŞEKİLDE YAPILACAK

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olmasının yanında hububat üretiminde ön sıralarda bulunan Kırıkkale’nin de aralarında bulunduğu Yozgat, Çorum, Kayseri, Karaman, Konya, Nevşehir bölgesinde bir milyon ton kapasiteli özel sektöre yaptırılıp, lisanslı depoculuk kriterlerine uygun çelik silo tesislerinin 10 yıl süreyle kiralanacağı belirtildi.

 

420 BİN TON OLARAK BELİRLENDİ

Gelişen tarım teknikleri ve buna bağlı hububat üretim miktarlarındaki artışın da dikkate alındığında, ülke genelindeki depo açığının giderilmesi ve özel sektörün lisanslı depoculuğa girmesi bu yöntemle teşvik edilmiş olacağına vurgu yapıldı. Bu bağlamda, Yerköy-Sekili arasında 60 bin ton, Sorgun’da 60 bin ton olmak üzere toplam 120 bin ton kapasiteli silo yapılacak. Yozgat, Çorum, Kayseri, Kırıkkale, Karaman, Konya, Nevşehir bölgesindeki toplam kapasite ise 420 bin ton olarak belirlendi. Bu illerin dışında, Kırklareli, Batman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Adana ilinde toplam 18 silo yapımı öngörüldü.

 

SİRKÜLASYONU ZARAR VEREBİLİR

Açıklamada, ‘’TMO’nun mevcut depolarının önemli bir bölümü şehirlerin gelişmesiyle birlikte şehir merkezlerinde kalmış, bu nedenle ürün alımı ve satışı sırasında oluşan yoğun araç sirkülasyonu şehir içi trafik akışını zorlaştırmakta, kaza riskini artırmakta bununla birlikte ürün boşaltma ve yükleme işlerinde oluşan toz, gürültü gibi çevreye zarar vermektedir’’ denildi.

 

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet Siyaset

CHP seçim bürosunu açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı seçim bürosunun açılışını hafta sonu düzenlediği açılışla gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in katıldığı açılışta milletvekili adayları tanıtıldı.   Kırıkkale’de partisinin seçim bürosunun açılışına...
post-image
Güncel Manşet Siyaset Yazarlar

Bu gemi Dağdelen’le yüzer

İnanmış olduğu davasına canı gönülden bağlı,önüne çıkan engellere aldırmayan,zorluklara göğüs geren,yılmaz bekçi,çalışkan İl başkanı.Teslim olduğu davasının her kademesinde göreve hazır,kibirden yoksun,tevazu ehli,yardımsever,sözünün eri,ilgili,fakirin dostu,kimsesizlerin yol arkadaşı,sırdaş ve dert ortağı....
Haber Yükle