Enerji santrali kurulacak

santral

Güneş enerjisinden yararlanmak isteyen Kırıkkale Katı Atık Yönetimi Belediyeler Birliği, 250 KWp Güneş Enerjisi Santrali yapım işi için ihaleye çıkıyor.

 

YATIRIM İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR

AHİKA desteğiyle yapılacak olan yatırımın Kırıkkale Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi içerisinde hayata geçirileceği öğrenildi. İhalenin 23 Kasım 2016 tarihinde Kırıkkale Belediyesi ihale odasında yapılacağı açıklandı. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün geçtikçe daha da artmakta. Bu bağlamda hareket eden Kırıkkale Katı Atık Yönetimi Belediyeler Birliği, Kırıkkale’ye 250 KWp Güneş Enerjisi Santrali kazandırmak için harekete geçti. Ahiler Kalkınma Ajansının finansal desteğiyle yapılması planlanan yatırım için ihaleye çıkılıyor.

 

2623 SAAT OLDUĞU BELİRTİLİYOR

23 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan ihalenin ardından Güneş Enerji Santrali yapım işi başlayacak. Yer tesliminin ardından yatırımın 150 gün içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Türkiye Dünya üzerinde 360-420 kuzey enlemleri ve 260-450 doğu boylamları arasında bulunuyor. Türkiye’nin yıllık ortalama Güneş Işınımı 1303 kWh/m2yıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2623 saat olduğu belirtiliyor.

 

SÜRESİNE DENK GELİYOR

Bu rakam günlük 3,6 kWh/m2 güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamada ise 110 günlük bir güneşlenme süresine denk geliyor. 9,8 milyon TEP (ton eşdeğer petrol) ısıl uygulamalara olmak üzere yıllık 26,2 milyon TEP enerji potansiyeli mevcut. Yılın 10 ayı boyunca teknik ve ekonomik olarak ülke yüzölçümünün %63’ünde ve tüm yıl boyunca %17’sinden yararlanılabileceği belirtiliyor.

 

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Kültür Manşet Yazarlar

Daha önce söyledik

DAHA ÖNCE SÖYLEDİK Gerek ülke genelinde ,gerekse Kırıkkale’de sandık başına gideçek olan sessiz çoğunluğun,kendi geleceğini belirleyeceği 24 Haziran seçimlerinde belirleyici rol üstlenecek olmasının göz ardı edilmemesi gerektiğini daha önce ...
Haber Yükle