Din Görevlilerine Konferans

din-gorevlileri

Din görevlilerine yönelik Cami, kitap ve okuma kültürü konulu konferans programı Nur Camii Konferans salonunda gerçekleştirildi. Programa Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İl Müftüsü Bekir Gerek, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve müftülük personeli katıldı.

 

200 KİŞİLİK BÖLGE YATILI KUR’AN KURSU

Program, 15 Temmuz darbe girişiminin akim kalmasında önemli bir yeri olan ve o gece okunan alaları hatırlatmak maksadıyla din görevlilerinin sala okumaları ile başladı. Arkasından Nur Camii Müezzin-Kayyımı Murathan Önder’in Kur’an tilavetiyle devam etti. İl Müftüsü Bekir Gerek konferanstan önce yaptığı konuşmada, Kırıkkale’de yapılan dini faaliyetleri değerlendirdi. Gerek, Osmangazi mahallesinde yapılacak olan 200 kişilik bölge yatılı hafızlık Kur’an Kursunun temelinin atılacağı müjdesini verdi.

 

CAMİLER ALLAH’IN NURU

Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Cenksu Üçer, konferansında Camiler ve Din Görevlileri haftasının teması olan Cami ve Kitap konusunu Nur Suresi 32. Ayetin çerçevesinden dinleyicilere aktardı. Cenksu Üçer “İman ve İslam’ın şartlarının hepsinde, Kur’an surelerinin bütününde temel gaye Allah’ı hatırlatmaktır. “Allah göklerin ve yerin nurudur… Allah dilediği kimseyi nuruna iletir” ayetinde belirtildiği gibi gayemiz nurlanmak ve nurlandırmaktır. Camiler Allah’ın nuru ile nurlandığımız temel mekânlardır”

 

İL BİRİNCİLERİNE ÖDÜL

“O nurlardan istifade edenler evlerini de ibadet, iman ve itaat ile nurlandırırlar. İbadet mekânlarımızın merkezi camilerdir. Evler ise o mekânların şubeleri olmalıdır. İnsanlar elbette ilim, kabiliyet, anlayış vs. noktalarında bir değildirler. Kur’an’da bunun örneklendirilmesi çoktur. Bu bazı insanların bilhassa imamların nurlandırma konusunda vazifeli olduklarını göstermektedir” dedi. Program lisans eğitimini başarıyla tamamlayan, Kur’an’ı Güzel okuma yarışması, Ezan’ı güzel okuma yarışması ve Etkili Hutbe Sunumu yarışmasında il birincisi olanlara ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

 

dsc_0048

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet Siyaset

CHP seçim bürosunu açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı seçim bürosunun açılışını hafta sonu düzenlediği açılışla gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in katıldığı açılışta milletvekili adayları tanıtıldı.   Kırıkkale’de partisinin seçim bürosunun açılışına...
post-image
Güncel Manşet Siyaset Yazarlar

Bu gemi Dağdelen’le yüzer

İnanmış olduğu davasına canı gönülden bağlı,önüne çıkan engellere aldırmayan,zorluklara göğüs geren,yılmaz bekçi,çalışkan İl başkanı.Teslim olduğu davasının her kademesinde göreve hazır,kibirden yoksun,tevazu ehli,yardımsever,sözünün eri,ilgili,fakirin dostu,kimsesizlerin yol arkadaşı,sırdaş ve dert ortağı....
Haber Yükle