Baklagil ekimi yaygınlaştırılacak

baklagil ekimi

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Mikrobiyal gübre ile baklagil tohumlarını aşılamanın verime ve dane azot kapsamına etkilerinin çiftçilerimize benimsetilmesi yayım projesi kapsamında çalışma gerçekleştirildi.

 

MİKROBİYAL GÜBRE DEMONSTRASYONU
Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü ile 2015-2016-2017 yıllarında planlanan demonstrasyon çalışmaları kapsamında, Merkez Kazmaca köyünde Nohutta Mikrobiyal Gübre demonstrasyonunun hasadı yapıldı.

 

ÖNEMLİ ŞEKİLDE KATKI SAĞLAYACAK
Hasadı ve sonuçları yerinde izleyerek hasat sonunda bir değerlendirme yapan İl Müdürü Sırrı Yılmaz; “Çalışmalarına 2015 yılında başladığımız projenin amacı; Baklagil ekiminin yaygın olarak yapıldığı ilimizde yöresel olarak en çok önem arz eden baklagil bitkilerinin her biri için etkinlikleri araştırmalarla tespit edilen Rhizobium bakterileri ile aşılama materyali veya mikrobiyal gübrelemenin yaygınlaştırılmasıdır. Mikrobiyal Gübrelerin baklagillerde kullanımıyla hem ülke ekonomisine, hem de toprakların sürdürülebilir kullanımına katkı sağlanmış olunacaktır” dedi.

 

YEMEKLİK DANE BAKLAGİLLER YILI
Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Planlanan demonstrasyon çalışmaları kapsamında bu yıl Kırıkkale Merkez ilçemize bağlı Kazmaca köyü çifçilerinden Muhittin Benli Metin’in tarlasında; I-Mikrobiyal gübreli, II-Kimyasal gübreli III-Gübresiz (kontrol) olmak üzere 3 dekarlık alanlarda, Nohut bitkisi aşılanarak, ekimi yapılmıştır. 2016 yılı “Dünyada Yemeklik Dane Baklagiller Yılı” ilan edilmiş olup, İl Müdürlüğü olarak üretimi teşvik etmek amacıyla İlimizde 2015 yılında 47.747 dekar alana çoğunluğu nohut olmak üzere fasulye mercimek gibi yemeklik dane baklagil ekilişi yapılmıştır” şeklinde konuştu.

 

PROJEDEN BEKLENEN FAYDALAR
Baklagil tohumları aşılanarak ekildiğinde; Uygulamayla bitki topraktaki azot eksikliğinden etkilenmeden gelişimini tamamlayabilecektir. Aşılamayla daha fazla ve daha kaliteli ürün alınması mümkün olacaktır. Aşılama sonucu tespit edilen azotun hasattan sonra % 20‘lik bir kısmı kökler ve alt yapraklar vasıtasıyla toprakta kalarak toprakların verimliğine katkı sağlarlar. Yeşil gübre olarak toprağa gömülmeleri halinde tespit edilen azotun tümü toprağa ilave edilmiş olur. Böylece toprak hem azot hem de organik madde miktarı bakımından zenginleşirken, toprak fiziksel özellikleri de düzeltilmiş olur” ifadesinde bulundu.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet Siyaset

CHP seçim bürosunu açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı seçim bürosunun açılışını hafta sonu düzenlediği açılışla gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in katıldığı açılışta milletvekili adayları tanıtıldı.   Kırıkkale’de partisinin seçim bürosunun açılışına...
post-image
Güncel Manşet Siyaset Yazarlar

Bu gemi Dağdelen’le yüzer

İnanmış olduğu davasına canı gönülden bağlı,önüne çıkan engellere aldırmayan,zorluklara göğüs geren,yılmaz bekçi,çalışkan İl başkanı.Teslim olduğu davasının her kademesinde göreve hazır,kibirden yoksun,tevazu ehli,yardımsever,sözünün eri,ilgili,fakirin dostu,kimsesizlerin yol arkadaşı,sırdaş ve dert ortağı....
Haber Yükle