20 bin kişi yeni kimlikleri aldı

kimlik-karti

Geride bıraktığımız yılbaşından itibaren pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale´de çipli kimlik dağıtımına başlanmıştı. Ancak 9 aylık süre zarfından 270 bin 271 kişilik nüfusa sahip Kırıkkale´de sadece 20 bin 240 kişi çipli kimlik almış durumda.

 

DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR

Kırıkkale İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü´nden alınan bilgilere göre 9 aylık süre zarfında il merkezinde 20 bin 240 kişi çipli kimlik alırken, ilçelerde bu oran daha düşük oldu. İlçelerde ise rakam il merkezinde dağıtılan kimlik sayısının dörtte biri kadar oldu. Kurumdan yapılan açıklamada kimlik değiştirme işlemlerinin randevu sistemi, kurumda sıra bekleyerek işlem yaptırma şekilleri ile devam etiği vurgulandı. Randevu sistemi ile kimlik başvurusu yapılabildiği gibi kuruma gelip sıra numarası alarak da işlem yaptırılabildiği açıklandı.

 

15 TL ÜCRET ÖDENİYOR

Kurum içinde ilk günlerde yaşanan yoğunluğun artık kalmadığı ifade edildi. Ekim ayından itibaren 10 ilin daha pilot bölge olarak kimlik dağıtımı için işlem yapmaya başlayacağı da belirtildi.  Kırıkkale´nin bu konuda yaptığı çalışmaların örnek teşkil edeceği ifade edildi. Kimlik müracaatı yapıldıktan sonra çipli kimlikler belirtilen adrese posta yoluyla geliyor. Kimlik müracaatı öncesinde biyometrik resim çektiriliyor, el okuması ile kurumda işlem yapılıyor ve kimlikler için de 15 TL ücret ödeniyor. Kimliklerin çip uygulaması ise yaygınlaştırılıyor.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet Siyaset

CHP seçim bürosunu açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı seçim bürosunun açılışını hafta sonu düzenlediği açılışla gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in katıldığı açılışta milletvekili adayları tanıtıldı.   Kırıkkale’de partisinin seçim bürosunun açılışına...
post-image
Güncel Manşet Siyaset Yazarlar

Bu gemi Dağdelen’le yüzer

İnanmış olduğu davasına canı gönülden bağlı,önüne çıkan engellere aldırmayan,zorluklara göğüs geren,yılmaz bekçi,çalışkan İl başkanı.Teslim olduğu davasının her kademesinde göreve hazır,kibirden yoksun,tevazu ehli,yardımsever,sözünün eri,ilgili,fakirin dostu,kimsesizlerin yol arkadaşı,sırdaş ve dert ortağı....
Haber Yükle